Byt Krasovského – Interiér plný zrkadiel

Klientka priestranného 3-izbového bytu v centre Bratislavy nechala voľne plynúť našu fantáziu, a tak vznikol osobitý interiér plný neobvyklých materiálov a ich kombinácií, výrazných prvkov a premyslených detailov. Celý byt je teda ladený v jemných svetlých farbách v kontraste s čiernymi akcentmi, ktoré v kombinácii s geometrickými motívmi a modernými materiálmi pôsobia pomerne odvážne. Azda najvýraznejším materiálom, ktorý je na jednej strane dámsky, no na druhej chladne moderný, je zrkadlo. Práve v tomto priestore však dokázali vysokoodrazivé a zrkadlové plochy zmäknúť pod vplyvom citlivo zvolenej farebnej palety. Zrkadlové plochy nie sú iba extravagantným samoúčelným prvkom. V prvom rade obaľujú hygienické jadro – to pôsobením odrazov okolitých priestorov akoby zaniklo. Byt je dizajnovo poňatý ako jeden celok a materiály a princípy ním nerušene prechádzajú z jednej miestnosti do druhej. Najvýraznejšími prvkami sú geometrické stropy, 3D obklad, zrkadlové plochy a béžovo-sivé textílie a povrchy.

Dispozičné úpravy vzhľadom na pomerne novú stavbu a limitovaný rozpočet neboli nutné. Na preorganizovanie kuchyne sa odstránila časť kuchynskej priečky. Spojením kuchyne, jedálenským stolom, sedením pri okne slúžiacim aj ako pracovisko a obývačky, do jedného celku sa umocnil pocit veľkého priestoru bez obmedzenia komunikácie. Privátnu časť bytu tvorí spálňa, samostatný šatník, kúpeľňa a toaleta. Úprave bytu predchádzalo jeho „vyčistenie“ do fázy holobytu. Odstránili sa všetky podlahy, sanity, obklady a ušetrené neboli ani dvere so zárubňami. Podlahy vo všetkých miestnostiach dostali kvalitnejšie laminátové parkety, v kúpeľni a vo WC bola položená keramická dlažba s dreveným dekórom a farebnosťou sa priblížila podlahám ostatných priestorov.

Mierne extravagantný vzhľad interiéru dodáva bohaté zastúpenie zrkadiel.

Mierne extravagantný vzhľad interiéru dodáva bohaté zastúpenie zrkadiel.

Všetok nábytok bol vyrobený na mieru s povrchom upraveným vo vysokom mate,  v kombinácii pudrovej farby  s čiernymi akcentmi. Tento výrazne kontrastný motív podčiarkujú priestorové obklady z bambusového papiera, čo v spojení so zrkadlovými plochami umocňuje koncept scénického interiéru. Početné stropné podsvietenia v kombinácii so závesnými svietidlami umožňujú meniť celkovú atmosféru bytu podľa situácie.

Zrkadlá sa nachádzajú prakticky všade: na stropoch v obývačke, v šatníkovej miestnosti, nad kuchynskou časťou i sedením v obývačke. Zrkadlové steny urobili hygienické jadro takmer neviditeľné, čo opticky vstupnú časť bytu prevzdušnilo. Zrkadlová je tiež zástena na mieste kuchynskej linky i konferenčný stolík. Možno sa to niekomu bude zdať nepraktické zvlášť v kuchyni, no majiteľka ju k aktívnemu vareniu využíva skôr príležitostne, väčšinou sa totiž stravuje mimo domu.

Design MUUR s.r.o.
Klient Private
Plocha bytu 89 m2
Fotografie David Trčka
Návrh MUUR studio
Zhotoviteľ MUUR studio

Súvisiace projekty

Interiér netradičného domu

Interiér netradičného domu

Interiér portugalského mezonetu

Interiér portugalského mezonetu