Dom Revišné – oravská jednoduchosť

Mladá rodina si na svojom novom pozemku na stráni podhorskej dedinky predstavovala „taký obyčajný“ jednopodlažný domček, ktorý by manželom a jednému nezbedníkovi poskytol prijemne bývanie s prírodnou scenériou. Ale my sme dali pojmu „obyčajný“ svoj vlastný význam. Ako cieľ sme si stanovili maximálne využiť pozemok vzdialený od hlavnej cesty a tiež všetky slnečné lúče, ktorých v našich horách nie jej nikdy prebytok. Vzniklo tak bývanie orientované všetkými obytnými miestnosťami na juhovýchod s prijemnou čiastočne prekrytou terasou, kde sa pani majiteľka môže pokojne opaľovať pri bazéne za perforovanou stenou – paravánom z prírodného kameňa.

Jednoduchý biely objekt ikonického tvaru detského domčeka je v zapustení obložený dreveným obkladom, ktorý prirodzene prechádza do dreveného záklopu otvoreného krovu v spoločenskej časti interiéru. Pozdĺžna hmota je predelená v celej šírke masívnou kamennou stenou, ktorá v záhrade tvorí oporný múr a paraván proti nežiaducim pohľadom, či nehostinnejším vetrom. Drevené terasy s bazénom, krbom či sedením, postupne klesajú s terénom ku hranici pozemku prestriekané trávnatými plochami ponechanými pre voľnejšie pôsobenie prírody. Časom na pozemku vyrastie krásna lúka plná pestrofarebných kvetov a motýľov.

Krajinný kontext umožnuje vyniknúť jednoduchosti.

Krajinný kontext umožnuje vyniknúť jednoduchosti.

Keďže pozemok nie je priamo pripojený na mestskú komunikáciu, musela byť časť pozemku „obetovaná“ na príjazdovú cestu do garáže. To však v tomto prípade vôbec nevadí, nakoľko sa príjazdová cesta dá výborne použiť na všetky detské aktivity, pre ktoré je potrebný pevný povrch pod nohami ako bicyklovanie, hranie futbalu ci korčuľovanie. A deti sú stále pod oknom, kde na nich mama dovidí. Premysleným návrhom jednopodlažného rodinného domu sme ukázali, že jednoduché nie vždy znamená obyčajné.

Design studio MUUR
Klient Súkromný
Plocha bytu 295 m2
Rok 2015
Fotografie -
Realizácia -

Súvisiace projekty

Dom Slanec – po pol podlaží

Dom Slanec – po pol podlaží

Domy Briežky - vysekané tvary

Domy Briežky - vysekané tvary