Dom Jozefa Murgaša Nové Zámky – úplne inak

Zásadná prestavba pôvodného na viackrát prestavovaného domu vidieckeho charakteru mala za cieľ zvýšiť funkčné vzťahy priestorov, prispôsobiť ich aktuálnym potrebám obyvateľov a v neposlednom rade zmeniť stávajúci vizuálny štýl domu. Existujúce obytné podkrovie s vikiermi do ulice v záujme bohatšieho priestorového programu ustúpilo plnohodnotnému podlažiu. Smerom do záhrady sa dom následne rozvolnil do menších hmôt zjemňujúcich mierku tohto pobytového priestoru.

Kompaktná hmota z uličnej strany sa do dvora zjemňuje.

Tradičné členenie na denné pobytové prízemie s pracovňou a spálňové poschodie ostalo zachované. Plnohodnotné poschodie však umožnilo veľkorysejšie poňatie zázemia spálni v podobe 2 komfortných kúpeľní a šatníka. Pobytové priestory prízemia – obývacia izba a jedáleň sa snažia čo najviac prepájať so záhradou tak aby plynule prešli do plôch vonkajších terás až k letnej kuchynke na jej konci so vstupom do podzemnej pivničky.

Tehla je teplá, šedá je studená. A dokopy?

Nový štýl domu v radikálnom kontraste s pôvodným pseudorustikálnym tmavozeleným domom, posúva štýl k výraznej modernosť strohého výrazu. Kompaktné obloženie šedou tehlou doplnené cementovými osteniami a smerom do záhrady zjemňované detailmi prestrešenia terasy napĺňajú predstavu v štýle „uplne inak“

Design studio MUUR
Klient Súkromný
Plocha bytu 295 m2
Rok 2015
Fotografie -
Realizácia -

Súvisiace projekty

Dom Gaštanová Limbach – premena

Dom Gaštanová Limbach – premena

Kratiny 2+ Vajnory - bývanie veľkej rodiny

Kratiny 2+ Vajnory - bývanie veľkej rodiny